attargroup

سرمایه‌گذاری خطرپذیر در فضای رمزنگاری

سرمایه‌گذاری خطرپذیر در فضای رمزنگاری

کسب و کار دانش بنیان
26 آبان 1398

اوضاع سرمایه‌گذاری خطرپذیر در فضای رمزنگاری چگونه است؟

سرمایه‌گذاری خطرپذیر در فضای رمزنگاری تفاوتی چندانی با سرمایه‌گذاری خطرپذیر معمولی ندارد. تنها وجه تمایز فضای رمزنگاری این است که استارت‌آپ‌های دریافت کننده کمک مالی، در بازار ارزهای رمزنگاری شده فعالیت می‌کنند.

با وجود این که از عمر صنعت رمزنگاری و بلاکچین تنها حدود ده سال می‌گذرد، ولی کسب‌وکارهای این حوزه توانسته‌اند قلمرو مجزایی برای خود ایجاد کنند. ریسک سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه رمزنگاری بسیار بالاتر از سایر صنایع است و دلیل این امر، زیاد بودن آمار شکست‌ها و کلاهبرداری‌هایی است که در این حوزه انجام می‌شود.

انقلاب بلاکچین دوران دات-کام را در ذهن‌ها تداعی می‌کند. در آن زمان نیز تعداد بی‌شماری از شرکت‌های اینترنتی همانند قارچ رشد کردند که همگی نوید از پیشرفت‌های بزرگ می‌دادند. در این که اینترنت یک تکنولوژی ساختارشکن محسوب می‌شود شکی نیست، ولی تنها تعداد خیلی کمی از شرکت‌های متعلق به دوران دات-کام موفق به بقا شده‌اند و البته که تعدادی از آن‌ها هم‌اکنون بر دنیا فرمانروایی می‌کنند.

همین روند در صنعت رمزنگاری نیز تکرار خواهد شد. سرمایه‌گذاران خطرپذیر پیش‌بینی می‌کنند که برخی از استارت‌آپ‌های بلاکچینی امروزی، در آینده به شرکت‌هایی چندمیلیاردی تبدیل خواهند شد و به همین دلیل است که سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای مرتبط با رمزنگاری از جذابیت بالایی برخوردار است. چند شرکت فعال در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز وجود دارد که منحصرا، تمامی تمرکز خود را به استارت‌آپ‌های کریپتو و بلاکچین معطوف کرده‌اند.

یکی از جنبه‌های منحصربه‌فرد سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه رمزنگاری این است که بعضی از شرکت‌های سرمایه‌گذار از طریق توافقنامه ساده توکن‌های آتی یا همان SAFT به دارایی‌های رمزنگاری شده دسترسی پیدا می‌کنند.

کدام یک از سرمایه‌گذاران خطرپذیر و استارت‌آپ‌های حوزه رمزنگاری از تامین مالی خطرپذیر سود برده‌اند؟

تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر فعال در زمینه تکنولوژی، به استارت‌آپ‌های صنعت رمزنگاری تمایل نشان می‌دهند. «آندرسن هوروویتس» و «سکویا کپیتال» نمونه‌هایی از همین شرکت‌های سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند.

سرمایه‌گذاران نهادی نیز با ترس عقب ماندن از گود رقابت روبرو شده‌اند و برای این که قافله را نبازند، پا در میدان گذاشته‌اند. نتیجه آن شده که تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، تمام توجه خود را به استارت‌آپ‌های بلاکچینی و رمزنگاری اختصاص داده‌اند. شماری از سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر این حوزه به دست شرکت‌های معتبری انجام گرفته که سال‌های زیادی از عمر آن‌ها می‌گذرد. در ادامه مقاله چند صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر را معرفی می‌کنیم که در زمینه رمزنگاری فعالیت می‌کنند:

  • ای۱۶زد کریپتو؛ یک شرکت تابعه از موسسه سرمایه‌گذاری خطرپذیر آندرسن هورویتس است.
  • پنترا کپیتال؛ یک شرکت سرمایه‌گذاری و صندوق پوشش ریسک آمریکایی است که در زمینه بیت‌کوین فعالیت می‌کند.
  • گلکسی دیجیتال؛ یک بانک تجارت رمزنگاری است که توسط یک میلیاردر سابق به نام مایکل نووگرتس تاسیس شده است.
  • وینکلواس کپیتال؛ یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که به دست تایلر و کامرون وینکلواس راه‌اندازی شده است. این دو برادر مبالغ زیادی را در بیت‌کوین و سایر پروژه‌های رمزنگاری سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به میلیاردرهای دنیای رمزنگاری تبدیل شده‌اند.
  • دیجیتال کارنسی گروپ؛ یک شرکت فعال در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که توسط بری سیلبرت اداره می‌شود.
  • کانسنسیز ونچرز؛ بخش سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکت کانسنسیز است که در نیویورک قرار دارد.
  • فنبوشی کپیتال؛ اولین شرکت چینی فعال در حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که عمده توجه خود را به سمت بلاکچین معطوف کرده است.
  • بلاکچین کپیتال؛ یکی از قدیمی‌ترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر صنعت رمزنگاری به شمار می‌رود.
  • یئومان کپیتال؛ یکی از سرمایه‌گذاران فعال در شرکت‌های بلاکچینی است.

فهرست به همین جا ختم نمی‌شود و چندین نام دیگر نیز وجود دارند که در شرکت‌های مختلف حوزه رمزنگاری و بلاکچینی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. تجارت و سرمایه‌گذاری، امور مالی، پرداخت، املاک و مستغلات، مراقبت‌های سلامتی و مدیریت تامین نمونه‌هایی از حوزه‌های فعالیت همین شرکت‌ها هستند.

شماری از استارت‌آپ‌هایی که از سوی سرمایه‌گذاران خطرپذیر تامین مالی شده‌اند نیز عبارتند از: سکیوریتایز، کوین‌ماین، ماتیک نتورک، اتراسکن، بیت‌پی، بیتوالا، بلاکچین.کام، بلاکفای، چینالایزیز،  لیر۱ کپیتال، سیویک دی‌سی‌جی، ویو فایننشیال، زاپو و بسیاری دیگر.

تعداد زیادی از شرکت‌های معتبر و خوشنام در حوزه رمزنگاری نیز وجود دارند که به لطف تامین مالی سرمایه‌گذاران خطرپذیر رشد کرده‌اند. سیرکل و کوین‌بیس جزو همین شرکت‌ها هستند.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به سایت راه پرداخت مراجعه کنید.