attargroup

دنیای جدید خدمات مالی بر بستر سیم کارت با ارائه OTA 

دنیای جدید خدمات مالی بر بستر سیم کارت با ارائه OTA 

کسب و کار دانش بنیان
9 آذر 1398

تکنولوژی OTA که مخفف عبارت Over-The-Air است، در واقع یک تکنولوژی وایرلس است که به‌طور کلی انجام فرامین از راه دور را روی سیم‌کارت ممکن می‌سازد؛ مانند مدیریت پروفایل سیم‌کارت، دانلود و نصب و پاک کردن یک اپلیکیشن روی یک سیم‌کارت و غیره. مهم‌ترین ارزش افزوده این تکنولوژی این است برای ارائه بسیاری از سرویس‌های جدید مبتنی بر سیم‌کارت دیگر نیاز نیست سیم‌کارت کاربران به شکل حضوری فراخوانی کرد؛ این موضوع نه‌تنها به شدت هزینه‌ها را کاهش می‌دهد بلکه باعث ایجاد بستری منحصربه‌فرد برای ارائه خدمات نوآورانه در این حوزه می‌شود.

علاوه بر این، خدمات چابک ناشی از نصب و پاک کردن اپلیکیشن‌ها، به دلیل تواتر زمانی بعضاً کوتاه‌مدت، اصولاً از طریق فراخوان امکان پذیر نیست. بنابراین بدون OTA عملاً سرویس‌های ارزش افزوده بر بستر سیم‌کارت، غیر ممکن است.

هرچند OTA تکنولوژی تازه‌ای نیست، ولی با توجه به تحریم‌های ایران در حوزه‌های مخابراتی و ارتباطاتی تاکنون چنین تکنولوژی در کشور در بین اپراتورها به شکل گسترده مورد استفاده قرار نگرفته بود.

شرکت رادین از شرکت‌های گروه حصین با همکاری همراه اول موفق شده است برای اولین‌بار در کشور سرویس OTA را طراحی، تولید و پیاده‌سازی کند. دسترسی همراه اول به این تکنولوژی باعث می‌شود همراه اول به عنوان یکی از اپراتورهای کشور بتواند سرویس‌های جدیدی مبتنی بر سیم‌کارت در حوزه‌های مختلف از جمله بانک، بورس، بیمه و پرداخت ارائه کند. این موضوع باعث می‌شود بسیاری از خدماتی که تاکنون ارائه‌دهندگان خدمات مالی به دلیل به‌صرفه نبودن جایگزینی سیم‌کارت‌های قبلی با سیم‌کارت‌های جدید به فراموشی سپرده بودند را دوباره روی میز خدمات ویژه خود به مشتریان قرار دهند.

ارائه خدمات مکان‌محور یا زمان‌محور به مشتریان، یکپارچه شدن سرویس‌های رمز اول و دوم پویای کارت‌های بانکی، ارائه زیرساخت امضای دیجیتال مبتنی بر سیم‌کارت و رفع مسائل احراز هویت دیجیتال به پیرو آن فقط چند نمونه کلی از مسائلی است که با کمک OTA می‌توان با هزینه مرقون‌به‌صرفه آنها را حل کرد.

نمونه کاربردهای OTA برای صنعت بانکداری و پرداخت

رجبی در ادامه در رابطه با مزیتی که OTA برای شرکت‌های پرداخت دارد، می‌گوید: «فرض کنید یک شرکت پی‌اس‌پی بخواهد به افرادی در محدوده زمانی و مکانی خاص سرویس‌هایی پرداختی و تخفیفی ارائه دهد. در حالت عادی این امر ممکن نیست ولی به لطف OTA، برای این کار فقط لازم است پی‌اس‌پی برنامه آماده شده خود را به اپراتور بدهد تا بر روی سیم‌کارت‌ها نصب شود.

همچنین می‌توان سازوکارهایی را ترتیب داد که مثلاً کاربر با قرار گرفتن در مکانی خاص قابلیت استفاده از تکنولوژی NFC روی دستگاه کارتخوان را داشته باشد یا بتواند از طریق اطلاعاتی که توسط سیم‌کارت ارسال می‌شود از سرویس‌های تخفیفی استفاده کند. البته لوکیشن، اپلتی روی سیم‌کارت است و در حال حاضر به دلیل نبود بستر، نمی‌توان ایده‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد را پیاده‌سازی کرد.»

رجبی در ادامه با تاکید بر اینکه OTA می‌تواند امنیت بیشتری را برای عملیات پرداختی ایجاد کند، می‌گوید: «یکی از انگیزه‌های اصلی اپراتورها برای استفاده از OTA مربوط به امنیت یواس‌اس‌دی است. در حال حاضر اطلاعاتی که روی یواس‌اس‌دی‌ها ارائه می‌شود حفاظت نشده است؛ بنابراین به راحتی اسنیف می‌شود و کلاهبرداری اتفاق می‌افتد. می‌توان یک کلید رمزی را در سیم‌کارت و معادل آن را در پی‌اس‌پی قرار داد تا عملیات پرداخت روی یواس‌اس‌دی رمزگذاری شود. با OTA می‌توان بدون تغییر در زیرساخت‌ها بسترهای انجام عملیات بزرگ پرداخت را فراهم کرد.»

رجبی در ادامه تاکید می‌کند که یکی از کاربردهای OTA تأمین امنیت سرویس‌های رمز یک‌بار مصرف یا همان OTP است. به گفته او در گذشته از طریق دستگاه‌های سخت‌افزاری رمز یک‌بارمصرف ارائه می‌شد که با تحریم‌ها و بالا رفتن هزینه‌ها، استفاده از آن دیگر به صرفه نیست. در حال حاضر نیز بانک‌ها از طریق اپلکیشن‌های اندروید و iOS سرویس رمزیکبارمصرف را به مشتریان خود ارائه می‌کنند که فرایند ارائه این سرویس به اندازه ذخیره سازی کلید رمز در سیم کارت معتبر نیست.

رجبی ادامه می‌دهد: «فردی که در بانک‌های متعددی حساب دارد باید برای دریافت رمز یک‌بار مصرف، چند اپلیکیشن مجزا نصب کند. در صورتی که اپراتورها می‌توانند از طریق نصب اپلت روی سیم‌کارت، یک اپلیکیشن ارائه کنند تا کاربر دیگر نیازی به نصب برنامه‌ای نداشته باشد و این رمز به طور مستقیم از طریق سیم‌کارت قابل دریافت باشد. همچنین در آینده می‌توان سازوکاری را تعریف کرد تا اپلیکشین تلفن همراه به طور مستقیم و خودکار از طریق سیم‌کارت، رمز یک‌بارمصرف را بخواند تا دیگر حتی نیازی به وارد کردن آن نباشد.»

ه عقیده مداح بهره‌گیری از این روش شاید برای یک بانک به‌تنهایی صرفه اقتصادی نداشته نباشد؛ بنابراین باید یک سازمان بالاتری آنها را مکلف به استفاده از آن کند زیرا ساده کردن فرایند ارائه سرویس و حذف اپلیکیشن‌های متعدد رمزساز باعث می‌شود تا افراد به سمت استفاده بیشتر از رمزیکبار مصرف بروند.

مدیر توسعه محصول OTA می‌گوید: «تا زمانی که OTA وجود نداشته باشد دسترسی به محیطی که اپراتور برای پیاده‌سازی سرویس‌ها دارد، ممکن نیست. همانطور که گفتم OTA مشکلات اپراتورها در رابطه با ارائه سرویس‌های بسیاری همچون لوکیشن را حل می‌کند. اپراتورها می‌توانند با استفاده از این تکنولوژی فضای سیم‌کارت را طی مکانیسمی به شرکت‌هایی که درخواست پیاده‌سازی اپلت را دارند اجاره دهند و به این ترتیب یک مدل درآمدی جدیدی برای اپراتور خلق می‌شود.»

رجبی درباره نقشی که اوتی‌ای در پیاده‌سازی سرویس‌های ارزش‌افزوده ایفا می‌کند، نیز چنین توضیح می‌دهد: «هم‌اکنون بستری وجود ندارد تا با پیاده‌سازی اپلت‌هایی که تاکید ویژه‌ای بر امنیت دارند بتوان سرویس‌های جدیدی را روی سیم‌کارت راه‌اندازی کرد. افراد کمی وجود دارند که می‌توانند اپلت‌ها را روی سیم‌کارت پیاده کنند که البته این کار آنها تاکنون نتیجه نداشته است چون عملاً بستر OTA برای نصب این اپلیکیشن‌ها فراهم نبوده است.»

.

کاربرد OTA در بیمه

از OTA می‌توان برای صادر کردن بیمه‌نامه‌هایی همچون شخص ثالث و باربری که در آن الگوی رانندگی یا مکان تردد راننده اهمیت دارد نیز استفاده کرد و یا سازوکاری را ترتیب داد تا خدمات بیمه در محدوده زمانی و مکانی خاصی به رانندگان ارائه شود.

رجبی در این باره می‌گوید: «برای مثال کاربر به بیمه مراجعه می‌کند و خودروی خود را برای هشت روز در ماه برای رفتن به مکانی خاص بیمه می‌کند. حتی راننده می‌تواند زمان دقیقی در ماه را برای رفتن به مسافرت تعیین نکند و مثلاً بگوید من هر وقت وارد فلان جاده شدم، بیمه‌ام فعال شود. به این ترتیب با توجه به اطلاعاتی که از سیم‌کارت فرستاده می‌شود هرگاه کاربر از محدوده تعیین شده عبور کند روزشمار بیمه آغاز می‌شود.»

او با اشاره به اینکه موقعیت مکانی سیم‌کارت برای اپراتور قابل استخراج است، می‌گوید:‌ «از طریق OTA با توجه به اپلتی که روی سیم‌کارت قرار می‌گیرد می‌توان هزینه بیمه رانندگان را با توجه به الگوی رانندگی آنها (کم‌ریسک و پرریسک بودن) تعیین کرد. همچنین با بهره‌مندی از ابزارهای اینترنت اشیا در ابزارهایی همچون خودرو، اطلاعات به صورت مستمر و دقیق ارسال می‌شود و امکان تغییر در آن نیز وجود نخواهد داشت.»

مداح در ادامه بیان می‌کند که این قابلیت‌ها را به شکل خیلی محدود برخی از اپلیکیشن‌هایی که در زمینه بیمه فعالیت می‌کنند نیز ارائه می‌دهند؛ اما لزوم نصب اپلیکیشن و دسترسی به اینترنت از مشکلات آن است یا اغلب این پارامترها اصلاً اتوماتیک نیستند. در صورتی که OTA با توجه به اینکه اپلت‌ها را روی سیم‌کارت پیاده می‌کند، همواره در شبکه مخابراتی قرار دارد و در دسترس است، به همین دلیل این مشکلات را به‌سادگی حل می‌کند. همچنین به عقیده او OTA می‌تواند مشکل احراز هویت آنلاین تمامی کسب‌وکارها را حل کند.

فلاح نیز در ادامه اشاره کرد که با OTA مشکلات توریست‌ها مبنی بر خرید مجدد سیم‌کارت در کشورهای دیگر حل می‌شود و هزینه آنها کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین می‌توان سازوکارهایی را طراحی کرد که اپراتورهای کشورها در نقاط مختلف جهان بتوانند به کاربر خود خدمات ارائه کنند.